Hakkımızda

image344

Kuruluş

Sabancı Üniversitesi Inovent A.Ş., Türkiye'nin ilk teknoloji ticarileştirme ve çekirdek fon şirketi olarak 2006 yılında %100 Sabancı Üniversitesi sahipliği ile kurulmuştur. Inovent, özellikle akademi temelli girişimciliğe odaklanmak suretiyle, henüz erken aşamada olan teknolojilerin ticarileştirilmesini yönetir. Girişimlere, müşteri, fon ve yatırım bulma hizmetleri veren Inovent bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. 

Misyon

Inovent'in misyonu, bir değer yönetim sistemi ve bilgiye dayalı ekonomik gelişimin merkezinde entelektüel varlıklar ve fikri mülkiyet portföyünün uygun şekilde yönetimi olan ülke genelinde yenilikçi teknolojiye dayalı girişimcilik, risk sermayesi ve melek yatırımcı altyapılarını destekleyecek dinamik bir ekosistem oluşturulmasının öneminin kavranmasını sağlamaktır. 

Yetkinlikler

Inovent kurulduğu günden bu yana, toplam 39 adet “start-up” şirkete ortak olmuş ve günümüze kadar, 4 başarılı çıkış gerçekleştirmiştir. Misyonumuz doğrultusunda girişimlere verilen danışmanlık hizmetlerine ek olarak, ekosistemi geliştirici projeler ve programlar yürütülmektedir.


Başlıca ve aktif projelerimiz;


SUPSIST (Scaling-Up SMEs of ISTanbul) projesi, Türkiye ekonomisinin % 99’unu oluşturan KOBİ’lerin ve yeni girişimlerin (start-up’ların) büyüme kapasitelerini, uluslararası pazarlarda arttırmak amacıyla, KOSGEB İstanbul Anadolu Yakası Müdürlüğü ve Sabancı Üniversitesi tarafından yürütülen ve Avrupa Komisyonu COSME (KOBİ’lerin ve İşletmelerin Rekabet Edebilirliği) Programı kapsamında fonlanan bir projedir. 


INNOVIST projesi, inovasyon yönetimi kapasitenizi artırarak firmanızın büyümesine yardımcı oluyor. 


IP.CAMP, LES-Türkiye ve Sabancı Üniversitesi Endüstri İş Birliği ve Teknoloji Lisanslama Ofisi (ILO) tarafından düzenlenen Fikri Mülkiyet Yönetimi ve Lisanslama alanında lider eğitim etkinliğidir. 


Projelerimizin yanında yurt içi ve yurt dışı fon kaynaklarına erişim noktasında etkin rol aldığımız faaliyetlerimizde aşağıda belirtilmiştir.


BiGGinner: TÜBİTAK Girişimci Hibe Programı Yenilikçi şirketler kurmak isteyen girişimcilere 200.000 TL TÜBİTAK hibe desteği resmi uygulayıcı kuruluşuyuz.


InnoEnergy İş Birliği Enerji ve temiz çevre teknolojileri üzerine çalışan girişimciler için Avrupa’da müşteri geliştirme hizmetleri ve fon desteği sağlayan InnoEnergy’nin Türkiye ofisi olarak çalışıyoruz.


Enterprise Europe Network Şirketlerin, araştırmacıların, girişimcilerin uluslararası alanda inovasyon ve büyümelerine yardımcı olmak için kurulan uluslararası ortaklık ağıdır.